Kolory w łazience

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Każde wnętrze wymaga zastosowania odpowiedniej kolorystyki. Najczęściej w wyborze kierujemy się własnym gustem i upodobaniami. Jednak niektóre pomieszczenia, na przykład, łazienka czy kuchnia mają zarezerwowane dla siebie pewne kolory oraz szereg takich barw, których powinno się unikać. Każdy projektant wnętrz tłumaczy to tym, że niektóre kolory pozwalają się zrelaksować, a inne – wręcz przeciwnie.

Urządzając pomieszczenie, jakim jest łazienka, warto zadbać o to, by można był się w niej zrelaksować, odpocząć po długim, ciężkim dniu. Pomoże to osiągnąć odpowiednia kolorystyka. Oczywiście, w zależności od indywidualnych gustów można stosować wszystkie barwy. Liczy się jednak umiar. Nie można przesadzić ze zbyt intensywnymi kolorami, ale również z pastelowymi, czy ponurymi, ciemnymi. Wszystko powinno mieć swoją równowagę. Również aranżacja wnętrz. Doskonałym rozwiązaniem jest łączenie odcieni i różnorodnych barw. Można, na przykład, całą łazienkę urządzić w jasnej tonacji, ale jedną ścianę zagospodarować na intensywną barwę – czerwoną, pomarańczową, a nawet czarną.

Poszczególne barwy oddziałują w bardzo konkretny sposób na człowieka. Udowodniono, że czerwień pobudza i dodaje energii. Dobrze sprawdza się w łazience, ale tylko w formie dodatku. Zbyt dużo tak intensywnej barwy spowoduje efekt odmienny od założonego. Owszem, poczujemy się pobudzeni, ale zbyt mocno, do tego stopnia, że będziemy czuć się źle i nieswojo. A łazienka ma być miejscem służącym relaksowi. Zdecydowanie bardziej nadaje się do niej pomarańczowy kolor. Jest na tyle łagodny i ciepły, że pomaga odpocząć, ale jednocześnie dodaje nieco witalności. Zieleń z kolei całkowicie uspokaja i koi nerwy. Doskonale nadaje się do wnętrz, których zadaniem jest zrelaksowanie. Podobne działanie ma błękit i wszystkie jego odcienie. Natomiast jeśli decydujemy się na czerń lub biel to warto ożywić wnętrze odrobiną innego, radosnego koloru.

Our website is protected by DMC Firewall!